Co je to sexting?

Sdílení vlastních intimních fotografií, videí anebo zpráv s erotickým obsahem v digitálním prostoru označujeme souhrnně jako sexting.

Sexting může být nevinná zábava, kdy si intimní videa a fotografie vyměňujeme vědomě a dobrovolně třeba s přítelem anebo kamarádem. Ale jako každé chování na internetu, i toto online flirtování s sebou přináší rizika. To, co jednou umístíš na internet, už nikdy spolehlivě nevymažeš.

Naše intimní fotografie nebo zprávy s důvěrným obsahem se tak mohou objevit na internetu i o několik let později a v horším případě mohou být zneužity k šikaně anebo vydírání.

Teenageři a sexting?

14 % nezletilých někomu dobrovolně poslalo svoji intimní fotografii
82 % mladistvých vnímá sexting jako nebezpečný
18 % intimního obsahu sdíleného mladistvými bylo zneužito
23 % nezletilých poslalo intimní fotky někomu, koho znají jen z internetu
35 % nezletilých obdrželo nevyžádanou intimní fotografii

Zdroj: Průzkum ESET z 31.5.-12.6.2022

(Ne)bezpečný sexting

Na co myslet před sdílením intimní fotografie?

Cokoliv umístěné na internet už nikdy spolehlivě nevymažeš.

 • Fotografii, kterou jednou umístím na internet (a to i sdílením přes chatovací aplikaci), už nelze nikdy s jistotou vymazat. Takové fotografie se mohou opakovaně náhodně objevovat na internetu neomezeně dlouho. Proto vždy na začátku zvaž, jestli sdílet intimní fotku nebo video stojí vůbec za to.
 • Svoje intimní fotografie nebo videa můžu pořizovat a sdílet až od 18 let.
 • Osobu, které fotografii zasílám, bych měl/a osobně znát a důvěřovat jí. I v případě, že posílám fotky svému partnerovi, musím myslet na to, co s fotografiemi může dále dělat. Pokud sdílím intimní fotografie s někým neznámým, nemůžu si být jistý/á, jak se zachová a co bude s fotkou dělat.
 • Fotografii posílám jen osobě, která mě o ní požádala, případně souhlasila s jejím zasláním.
 • Zkontroluji, že jsem ve správném chatu, abych ji sdílel/a jen s tím, komu je určená.
Dozvědět se víc

Co by fotografie neměla prozradit?

Nic, podle čeho by mě bylo možné identifikovat.

 • Na fotce by neměl být vidět můj obličej, mateřská znaménka, výrazná tetování či piercing a další znaky, které by mě mohly identifikovat.
 • Detaily na pozadí fotky by také neměly prozradit, kdo jsem a kde bydlím, např. můj výhled z okna, spící domácí mazlíček, nástěnka s rodinnými fotografiemi, diplom ze sportovní soutěže apod. Pozor i na odraz v zrcadle.
 • Před pořízením a při sdílení fotografie si v telefonu vypnu funkci sdílení polohy, aby nebylo zřejmé, odkud fotografii posílám nebo kde byla pořízena.
Dozvědět se víc

Jak bezpečně zacházet s intimní fotografií?

Dodržuji základní pravidla bezpečnosti v digitálním prostoru, a ještě...

 • Fotografie sdílím přes aplikace s koncovým šifrováním, abych si byl jistý/á, že komunikace zůstane jen mezi mnou a příjemcem.
 • Používám možnost mizejících zpráv s funkcí upozornění v případě, že si příjemce pořídil z mojí fotky snímek obrazovky (screenshot).
 • Aplikaci či účet na sociální síti chráním silným heslem, a pokud to jde, používám při přihlášení vícefázové ověření (např. ověření SMS kódem) anebo biometrické prvky (např. otisk prstu).
 • Fotky nejlépe po odeslání smažu, jak ze svého telefonu, tak i z aplikace, přes kterou jsem fotku sdílel/a. Nejlepší jsou aplikace, které umožňují vymazat fotografie po odeslání jak z mého chatu, tak i z chatu příjemce.
 • Pokud si nějaké fotky v telefonu nechám, přístup k fotogalerii i telefonu zabezpečím otiskem prstu anebo funkcí rozpoznání obličeje.
 • Fotogalerii s intimními snímky ještě ve svém telefonu skryji a uzamknu silným heslem (v iPhonu k tomu slouží funkce „Skrýt fotografii“ a uzamknutí pomocí aplikace Poznámky, u ostatních telefonů vestavěná anebo jiná oficiální aplikace jako je AppLock, S Secure nebo Gallery Vault).
 • Vypnu si synchronizaci své fotogalerie do cloudu, aby se fotky neobjevily v nevhodný okamžik tam, kde nechci. Taky se tím vyhnu riziku odcizení fotek při útoku hackerů na cloud.
Dozvědět se víc

Příběh Adama a Anety

Sedmnáctiletý Adam ze středních Čech chodil se stejně starou Anetou, která studovala v nedaleké Praze. Několikrát si vztah zpestřili výměnou videí, kde jeden či druhý masturbují. Hodně si vzájemně věřili, a tak spolu sdíleli i svoje přihlašovací údaje na sociální sítě.

Adam si pak ale asi po roce našel novou přítelkyni, a s Anetou se rozešel přes Instagram. Nerozešli se v dobrém, a Anetu tak i pomluvil před svými kamarády. Hned druhý den Adamovi volal jeden z jeho kamarádů, že se na TikToku objevila dvě videa, na kterých masturbuje. Adam se chtěl ke svému účtu přihlásit a videa smazat, zjistil ale, že k žádné ze svých sociálních sítí nemá přístup. Aneta nahrála na TikTok jeho intimní videa, a poté mu změnila hesla ke všem sociálním sítím.

Adam se snažil situaci ututlat, ale vše se rychle dozvěděla jeho matka. Rozhodl se tedy celou záležitost řešit s policií. V průběhu vyšetřování se Aneta ke všemu přiznala. Byla prý nešťastná a chtěla se Adamovi pomstít. Nyní je ale podezřelá ze dvou trestných činů, a to neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nakládání s dětskou pornografií, jelikož Adamovi v době pořízení videí ještě nebylo 18 let.

Zdroj: Policie České republiky

Co dělat, když...

...jsem sdílel intimní fotografii a teď toho lituji?

 • Požádám osobu, které jsem fotografii zaslal/a, o smazání fotografie.
 • Napíšu na centrum podpory chatovací aplikace nebo administrátorovi webu, vysvětlím jim situaci a požádám o odstranění fotografie.
 • Promluvím si o svých pocitech z dané situace s kamarádem anebo jinou osobou, které věřím.

...někdo zneužil mojí intimní fotografii?

 • S danou osobou přeruším kontakt, ale celou komunikaci si nechám uloženou.
 • Svěřím se někomu, komu věřím – kamarádovi, mámě, tátovi, tetě, nebo učiteli.
 • S pomocí svých rodičů či blízkých se obrátím na Policii ČR.

...se mi někdo svěří, že jeho intimní fotografie byla zneužita?

 • Ujistím ho, že svěřit se byl dobrý krok a že daný incident se rychle vyřeší.
 • O incidentu informuji dospělého, kterému věřím a který nám pomůže incident vyřešit s policií anebo správcem sítě.

UŽ VÍM JAK

Už víš jak na bezpečné sdílení na internetu a jaká úskalí sexting skýtá?
Přesvědč se v našem krátkém kvízu!Otázky a odpovědi

Od kolika let mohou děti používat sociální sítě?

Oficiálně je většina sociálních sítí určena uživatelům od 13 let. Při registraci se zpravidla ověřuje věk uživatele zadáním data narození.

Proč mají sociální sítě věkový limit a proč by se měl dodržovat?

Je důležité, aby děti při registraci uvedly svůj pravý věk. Nezletilí uživatelé mají totiž některé funkce z dobrých důvodů omezené. Cílem takových opatření je chránit děti zejména před nevhodným chováním jiných uživatelů a sdílením příliš důvěrných informací.

Omezení funkcí pro mladistvé uživatele TikToku:

Věk Dostupné funkce
Do 13 let Mohou sledovat videa bez registrace, nemohou ale nahrávat svůj vlastní obsah, komentovat ani lajkovat. Jejich data se tak nijak neshromažďují.
13–15 let Účty uživatelů do 15 let jsou ve výchozím nastavení soukromé. Mohou nahrávat videa a sdílet je, ale dostupná jsou jen pro jejich přátele. Nemohou používat funkci duet nebo živé vysílání. Nemohou posílat ani přijímat přímé zprávy.
16–17 let Účet může být veřejný, mohou živě streamovat a přijímat zprávy. Nemohou ale nakupovat, posílat ani přijímat virtuální dárky.

Omezení funkcí pro mladistvé uživatele Snapchatu:

 • Uživatelé mladší 18 let musí nejprve další uživatele přidat jako přátele, aby spolu mohli začít chatovat.
 • Nezletilí mají zakázané veřejné profily a také seznamy přátel jsou soukromé. To záměrně ztěžuje vyhledávání nezletilých cizími osobami. Další profily se nezletilým zobrazují jako "doporučený přítel" nebo ve výsledcích vyhledávání v omezeném počtu případů, například pokud mají společné přátele.
 • Již existujícím účtům nezletilých je zabráněno aktualizovat datum narození.
 • Brání nezletilým v prohlížení obsahu a reklam, které jsou omezeny věkem.

Omezení funkcí pro mladistvé uživatele Facebooku a Messengeru:

 • Profily osob mladších 18 let jsou automaticky nastaveny jako soukromé a jejich nastavení polohy pro je vypnuté.
Dozvědět se víc

Kde najdu více informací o tom, jak daná sociální síť funguje?

Jak mít sítě pod kontrolou?

Aktivitu a čas vašich dětí strávených na sítích můžete sledovat pomocí aplikací rodičovské kontroly. Pomocí rodičovské kontroly můžete zpravidla určit, jaké stránky či aplikace smí dítě navštívit a kolik času na nic může strávit. Aplikace umí také blokovat nevhodný obsah podle věku dítěte.

Děti si také mohou čas sledovat samy. V telefonu s Androidem tuto službu najdete v Nastavení v záložce Digitální pohoda, na zařízeních s iOS v záložce Čas u obrazovky

Na některých sociálních sítích můžete propojit svůj účet s účtem dítěte. Např. TikTok nabízí takovou funkci pod názvem Rodičovské párování. To vám umožní nastavit limit pro čas strávený na síti, nastavit „Omezený režim“, kdy se dětem nezobrazují nevhodná videa a také umožňuje zakázat dítěti příjem přímých zpráv.

Dozvědět se víc

Jak mohou být fotografie dítěte zneužity?

Fotografie dítěte mohou být prostředkem pro tzv. sextorzi, tj. typ vydírání, které zahrnuje nějaké sexuálně explicitní materiály, obvykle fotky či videa. Výraz vznikl spojením anglických slov sex a extortion (vydírání). Nejčastěji je vyděrač někdo, kdo fotky obdržel nebo nějakou manipulací získal. Typicky jde o vydírání jako „pokud mi nepošleš další video, pošlu tvoji nahou fotku všem ve škole“.

Přímým důsledkem sextorze může být kyberšikana. Obzvláště, pokud vyděrač skutečně fotografie zveřejní mezi spolužáky. Kyberšikana je forma psychické šikany, která využívá informačních a komunikačních technologií. Tento pojem popisuje různé druhy online zneužívání, například vydírání, ubližování, ztrapňování, obtěžování, ohrožování nebo zastrašování. Nejčastěji může probíhat na sociálních sítích, ale také na internetových fórech, blozích, online videích, v hrách nebo e-mailech.

Intimní fotografie a videa dítěte jsou také dobrým artiklem pro internetové predátory a pachatele kyberkriminality kyberkriminálníky, kteří mohou takový materiál zpeněžit na dark webu.
Podívejte se na Reportáž ČT | Reportáž Seznam.cz

Dozvědět se víc

Jak děti před sextorzí chránit?

 • Všechny účty na sociálních sítích by měly děti mít nastavené jako soukromé. Tak je pro cizí lidi obtížnější je oslovit.
 • Děti musí pečlivě zvážit, s kým si psát a o čem. Zejména opatrné by měly být, pokud se seznámí s někým, koho z fyzického světa neznají. V takovém případě doporučujeme si dopisovat jen o konverzačních tématech, ale čemukoliv osobnímu se striktně vyvarovat.
 • Zcela ignorovat by potom měly nevyžádané zprávy, které obsahují intimní fotky nebo vyzývají děti k tomu, aby je samy posílaly.
 • Důvěrné a intimní fotografie by neměli sdílet ani školy, rodiče či další příbuzní. Mezi takové patří třeba fotografie z bazénu, a to i ty v plavkách.
Dozvědět se víc

Jak reagovat, pokud se dítě svěří, že po něm někdo chce nahé fotografie?

Dítě bychom měli ocenit za to, že se nám svěřilo. Pro dítě je totiž klíčová reakce rodiče směrem k němu. Rodiče někdy zareagují na sdělení dítěte nepřiměřeně – odsoudí ho, podezřívají a kritizují. Tím samozřejmě pro dítě už v tak nelehké situaci narůstá jeho stresová zátěž. Dítě se potom ještě víc uzavře a příště už se nesvěří.

Tady platí, že dítě trpělivě vyslechnu, přijmu to, co teď prožívá a nabídnu mu svou podporu a pomoc. S dítětem by se rodiče neměli bát mluvit o tom, jak mu ve chvíli nátlaku bylo, co prožívalo, nad čím přemýšlelo. Vhodné je ale také se zeptat, díky čemu se rozhodlo, že se nakonec svěří rodiči.

Dozvědět se víc

Jak postupovat, pokud dítě někdo vydírá?

Pokud se dítě svěří, že po něm někdo fotky chce a je mu to nepříjemné, tak je na místě probrat s dítětem další strategii. Dítě by mělo v první řadě přerušit komunikaci s daným člověkem. Doporučuje se uložit si historii komunikace, fotografií, videí, ale i detaily profilu agresora na sociálních sítích a vše nahlásit policii. Pokud se rodiče bojí situaci řešit přímo na policii, tak lze využít anonymních poraden, kde rodičům či dětem poradí vyškolení odborníci. Například:

Nelegální obsah lze nahlásit policii také zde https://www.stoponline.cz/cs/

Dozvědět se víc

Jak zabránit tomu, aby se dítě stalo obětí nátlaku na internetu?

Důležité je s dítětem otázky nevhodných návrhů, zasílání nahých fotek a nátlaku na internetu, pravidelně rozebírat. Ne v jednom rozhovoru, ale pravidelně se ptát, zda je něco, co je dítěti na internetu nepříjemné.

Jak o nátlaku na internetu začít s dítětem/puberťákem mluvit?

Rodiče můžou využít různých smyšlených situací (nebo i pravdivých nalezených z internetu), které zahrnují nátlak na zaslání nahých fotek. Rodič tak s dítětem může konkrétně a podrobně probrat, jak se dítě v takové situaci může zachovat a co udělat. Důraz by měl být kladen na důsledky takového chování.

Dobré je zkusit s dítětem v modelové situaci vymyslet, jak by se měl zachovat někdo, kdo už nějaké své fotky poslal a někdo ho třeba vydírá.

Dozvědět se víc

Dopouští se rodič nezákonného chování, pokud jeho nezletilé dítě pořídí a sdílí intimní obsah?

Rodiče lze postihovat například v případech, kdy chování dětí a rodičů naplní znaky trestného činu Ohrožování výchovy dítěte. V jiných případech jsou rodiče kontaktováni Orgány sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a v rodině je provedeno sociální šetření.

Dopouští se dítě nezákonného chování, pokud pořídí a sdílí intimní obsah?

Pokud intimní materiál (i svůj vlastní) pořídí a sdílí osoba mladší 18 let, často si neuvědomuje, že se sama může dopustit trestné činnosti (výroba a jiné nakládání s dětskou pornografií).

Ustanovení o výrobě a jiném nakládání s dětskou pornografií bylo však do zákoníku zakotveno primárně z důvodu, aby takové dítě chránil, nikoliv aby ho postihoval. Každý případ se musí proto prověřovat individuálně se zaměřením na skutečnosti, které zodpoví otázky na to, z jakého důvodu byly sexuálně explicitní materiály vytvořeny a následně zaslány jiné osobě.

Dozvědět se víc

Dopouští se dítě, které zneužije intimní materiál jiného dítěte nezákonného jednání, za které mu hrozí postih?

Každý takový případ bude vždy posuzován individuálně na základě všech okolností. V obecné rovině lze říci, že trestné činy (provinění a činy jinak trestné) spáchané dětmi do 18 let podléhají do značné míry speciální úpravě zákona č. 218/2003 Sb., o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže. Pokud se dítě starší 15 let (mladistvý) provinění dopustí, bude čelit možnému trestněprávnímu postihu coby osoba mladistvá. Dítě mladší 15 let není sice trestné odpovědné, ale lze mu na základě zákona č. 218/2003 Sb., o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže, za spáchání činu jinak trestného uložit některé z opatření definovaných v hlavě III výše zmiňovaného zákona.

Dozvědět se víc
UŽ VÍM
JAK